İsveç’in bayrağı NATO’daki yerini aldı: “Putin başarısız oldu”

Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü’nün (NATO) 32. üyesi olan İsveç’in bayrağı, ittifakın genel merkezine törenle asıldı.

Brüksel’de düzenlenen törende, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Başbakan Ulf Kristersson ile birlikte açıklamalarda bulundu.

Stoltenberg, “İsveç NATO’da hak ettiği yeri almıştır. Artık 5. madde kalkanıyla korunmaktadır. NATO artık daha büyük ve daha güçlü” dedi.

Stoltenberg, İsveç’in NATO’ya katılmasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna savaşı hedeflerinde “başarısız” olduğunu gösterdiğini söyledi.

Stoltenberg, şöyle konuştu: “Başkan Putin, iki yıl önce geniş kapsamlı işgalini başlattığında, daha az NATO ve komşuları üzerinde daha fazla kontrol istiyordu. Ukrayna’yı egemen bir ülke olarak yok etmek istiyordu ancak başarısız oldu.”

İsveç bayrağı, Türk bayrağı ile İspanya bayrağının arasına yerleştirildi.

“UKRAYNA HER ZAMANKİNDEN YAKIN”

Stoltenberg, Kremlin’in işgalinin, yalnızca İsveç ve Finlandiya’yı NATO şemsiyesi altına almakla kalmadığını aynı zamanda Ukrayna da NATO üyeliğine her zamankinden daha yakın olduğunu ifade etti.

NATO lideri ayrıca, “İttifakın, İsveç’e nükleer silah konuşlandırma planı olmadığını” sözlerine ekledi.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ise “NATO üyeliği ile birlikte nükleer silahlara ev sahipliği yapmaya hazırız ancak böyle bir ihtiyaç olduğunu düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

YA “ÇOK İYİ” YA DA “TARİHİ BİR HATA”

Öte yandan AFP haber ajansı, İskandinav ülkesinin NATO üyeliğini İsveç halkına sordu. “Karışık duygular içinde olduklarını” söyleyen İsveçlilerin bir kısmı bu adım “çok iyi” olarak değerlendirirken, bazıları ise “tarihi bir hata” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x